pediatra prywatnie poznań

Bilanse dzieci – kiedy je robić?

Pierwszy bilans dziecka odbywa się zaraz po jego narodzinach, jeszcze w szpitalu położniczym. Te późniejsze nie są obowiązkowe, ale zalecane przez medyków. Jak często regularny bilans przeprowadzi dobry pediatra? Poznań i każde inne miasto w Polsce stosuje w tym zakresie podobne wytyczne.

 

Po co są bilanse?

Przede wszystkim warto zastanowić się, po co właściwie są bilanse dziecka? Dzięki temu odpowiemy sobie na pytanie, czy w ogóle są konieczne. Bilans to kontrola rozwoju malucha. To podczas takiej wizyty kontrolnej oceniana jest waga, wzrost dziecka, jego wzrok, układ kostny. Dziecko badane jest pod względem ortopedycznym, a szczegółowy wywiad z rodzicem pozwala potwierdzić albo wykluczyć pewne nieprawidłowości w jego rozwoju. To bilans bardzo często daje podstawy do wypisania skierowania do specjalisty w celu dalszej diagnostyki, dzięki czemu już we wczesnym stadium rozwoju udaje się zapobiec następstwom groźnych chorób. Taką podstawową i regularną kontrolę stanu zdrowia dziecka oraz jego rozwoju przeprowadza pediatra. Grunwald, Jeżyce czy Poznań, to tylko niektóre miasta, w których można liczyć na profesjonalną pomoc w tym zakresie.

 

Jak często realizować bilans dziecka?

Chociaż bilanse nie są obowiązkowe, to te najlepsze przychodnie przypominają rodzicom o wizycie i przeprowadzeniu tych podstawowych badań. Bilanse służą przecież profilaktyce prozdrowotnej, lepiej zapobiegać i kontrolować, aniżeli później leczyć – taką dewizę powinien przyjąć każdy lekarz dla dziecka. Poznan na szczęście ma w swoich zasobach profesjonalnych medyków z powołaniem, którzy swoje zawodowe obowiązki spełniają właśnie w ten sposób. Najważniejsze jest dobro dziecko, a w tym pierwszym etapie życia człowieka, w którym to następuje wzmożony rozwój, jest to szczególnie istotne.

Bilanse dzieci rekomendowane są raz w roku, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. Pierwszy bilans już po tym zaraz po narodzinach, następuje po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka, a następnie po następnych urodzinach. W przypadku starszaków i uczniów, bilanse można już przeprowadzać raz na kilka lat. Oczywiście, nadal w celu kontroli stanu zdrowia i życia dziecka zaleca się ich realizowanie przynajmniej raz w roku.

Nie ma wątpliwości, że bilanse nie powinny być bagatelizowane i to na rodzicach albo prawnych opiekunach dziecka ciąży odpowiedzialność za ich terminowe przeprowadzanie. Pamiętajmy, że kontrola stanu zdrowia i rozwoju malucha jest podstawą w celu normalnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *