bakterie

Bóle brzucha, anemia, nawracające infekcje- to może być zakażenie pasożytnicze!

Jeśli Twoje dziecko często ma nawracające infekcje, narzeka na bóle brzucha a z morfologii wciąż wychodzi niedokrwistość, wykonaj badanie kału na pasożyty lub wymaz na owsiki, bo być może przyczyną kłopotów są pasożyty jelitowe.

Najczęściej występującym pasożytem u dzieci w wieku przedszkolnym są owsiki. Można się nimi zarazić bardzo łatwo poprzez drogą pokarmową, np. przez skażone ręce lub pokarm. Problem ten dotyczy szczególnie małych dzieci, które często nie przestrzegają podstawowych zasad higieny, wkładają różne przedmioty do buzi, zabawki lub przybory szkolne. Poza organizmem ludzkim jajo owsika zachowuje zdolność zarażania przez 3 tygodnie, skażając bieliznę, pościel, ręczniki, w kurz  domowy, zabawki itd. Diagnostyka polega na wykrywaniu jaj owsika w wymazie okołoodbytnicznym,  pobranym wieczorem, 1-2 godzin po położeniu się lub rano, bezpośrednio  po wstaniu z łóżka.

Jak rozpoznać zakażenie owsikami?

Można ja rozpoznać, jeśli dziecko ma zaczerwienioną skórę  i skarży się na swędzenie pupy. Inne objawy, mówiące o tym że dziecko ma owsiki to osłabienie, bóle brzucha i głowy, anemia czy nudności.

Jak nie owsiki, to co?

Popularnym pasożytem występującym u dzieci to glista ludzka. Dziecko może zarazić się nim, jedząc pokarm zanieczyszczony jajeczkami zawierającymi larwę.

Głównymi źródłami bytowania glisty ludzkiej są:

  1. owoce,
  2. warzywa,
  3. ziemia,
  4. woda,
  5. zwierzęta,
  6. piasek (np. podczas zabawy dzieci w piaskownicy).

Najczęstszymi objawami zarażenia glistą są biegunki i bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, bezsenność czy objawy alergiczne. Aby zdiagnozować zakażenie glistą ludzką należy wykonać badanie kału u dziecka. W przypadku stwierdzenia obecności pasożytów w kale dziecka konieczne jest leczenie farmakologiczne.

W jaki sposób możemy zdiagnozować zakażenie pasożytnicze?

Najbardziej powszechną metodą jest badanie kału na pasożyty. Cena zwykle nie przekracza 200-300 zł. Badanie kału na pasożyty jest metodą nieinwazyjną, potrzebujemy jedynie próbki stolca.  Jeśli pomimo negatywnego wyniku badania stolca nadal podejrzewamy zakażenie pasożytnicze, dobrze jest zrobić badania z krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *