Zez to patologiczna wada wzroku, która występuje u 5% populacji. Najczęściej pojawia się u okresie niemowlęcym, kiedy narząd wzroku dopiero się kształtuje. Dysfunkcja oczu występuje w skutek niedostatecznie lub nieprawidłowo rozwiniętych mięśni gałek ocznych bądź złej budowy całego oka. Na szczęście, jest to zaburzenie, które można skutecznie leczyć.
Okazuje się, że leczenie zeza jest najbardziej skuteczne właśnie w przypadku małych pacjentów. To u nich nie doszło jeszcze do powikłań związanych z zezowaniem a wzrok po terapii bardzo szybko nauczy się funkcjonować prawidłowo. Co więcej, skuteczne wyleczenie zeza wcale nie musi odbywać się poprzez realizację inwazyjnej operacji chirurgicznej – do tego zabiegu kwalifikuje się jedynie 15% dzieci ze zdiagnozowanym zezem. U pozostałych stosuje się w pełni bezpieczną kurację, która przebiega poprzez noszenie okularów korekcyjnych oraz wykonywanie ćwiczeń ortoptycznych. I chociaż leczenie jest zazwyczaj długookresowe, bo trwać może nawet kilka lat to u dzieci można się pozbyć zeza całkowicie
Niestety, nie można tego zagwarantować pacjentom dorosłym. U takich zeza diagnozuje się zdecydowanie rzadziej i jest to albo zez nabyty albo wada, która została zaniedbana w dzieciństwie. U większości pacjentów ćwiczenia ortoptyczne okazują się być za słabe, by zniwelować zezowanie natomiast operacja chirurgiczne jest raczej zabiegiem kosmetycznym aniżeli metodą, która ma uzdrowić narząd wzroku. W tej grupie pacjentów doszło już zapewne do powikłań zeza – jeśli pojawiało się niedowidzenie, krótkowzroczność czy podwójne widzenie to operacja polegająca na usprawnieniu mięśni gałek ocznych niewiele pomoże. Oczywiście, zez zostanie skorygowany jednak wada widzenia pozostanie i pacjent będzie musiał leczyć ją innymi sposobami.