orbitopatia

Jak leczyć orbitopatię tarczycową

Orbitopatia tarczycowa jest następstwem nadczynności tarczycy i mowa tutaj o dysfunkcjach w rejonie oka i tkanek oczodołu. Chociaż występuje najczęściej u kobiet oraz jako powikłanie choroby Gravesa Basedowa to znane są przypadki orbitopatii tarczycowej, wynikającej z innych przyczyn. Do takich należy na przykład upośledzenie układu immunologicznego, w sytuacji gdzie tkanki własne rozpoznawane są przez organizm jako obce i z tego względu organizm stara się je zwalczyć.

Orbitopatia tarczycowa powszechnie znana jest jako wytrzeszcz oczu, ponieważ cechą charakterystyczną tego objawy jest najczęściej obustronne wysuwanie gałek ocznych do przodu. Wszystko za sprawą mięśni gałek ocznych i oczodołu, w których to tkankach tworzy się tyle przeciwciał, że wzrasta objętość tychże tkanek. To właśnie one wypychają gałki oczne do przodu a twarz pacjenta nabiera charakterystycznego grymasu złości.

Niestety, okazuje się, że orbitopatia tarczycowa to nie tylko defekt estetyczny wynikający z wytrzeszczu oczu, ale również szereg niekorzystnych dolegliwości pobocznych. Przede wszystkim pacjent cierpi na suchość gałek ocznych bądź wręcz przeciwnie, łzawienie i ich pieczenie. Spojówki stają się silnie zaczerwienione, powieki są obrzęknięte, pojawia się też światłowstręt. Niestety, to nie wszystko bowiem bagatelizowanie orbitopatii może spowodować trwałe wady wzroku, takie jak niedowidzenie, pogorszenie ostrości wzroku czy też podwójne widzenie. Ponieważ wysunięcie gałek ocznych powoduje, iż powieki oczu nie zamykają się do końca, pacjent często cierpi na zapalenie rogówki i pojawianie się owrzodzeń. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do trwałej utraty wzroku.

Na szczęście możliwe jest leczenie orbitopatii tarczycowej i nie warto zwlekać z wizytą u endokrynologa. Do tego lekarza powinni trafiać pacjenci, którzy zauważyli u siebie pierwsze objawy orbitopatii tarczycowej natomiast całościowa terapia powinna odbywać się we współpracy z okulistą. Leczenie polega przede wszystkim na odpowiedniej kontroli gospodarki hormonalnej tarczycy – w tym celu chory stosuje zazwyczaj leki, które normalizują poziom hormonów. Sam wytrzeszcz niwelować można natomiast poprzez napromienianie oczodołów jodem radioaktywnym, w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się nawet operacja chirurgiczna. Dolegliwości związane z wytrzeszczem, czyli między innymi suchość gałek ocznych skutecznie niwelować można wkraplając odpowiednie, nawilżające krople do oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *