Okazuje się, że zez w Polsce jest dosyć często diagnozowaną wadą wzroku. Najczęściej występuje u dzieci i to właśnie u najmłodszych pacjentów można go najłatwiej niwelować. Tylko w przypadku 15% dzieci, zez musi być usuwany operacyjnie. U pozostałych leczenie jest mniej inwazyjne.
Przede wszystkim stosuje się ćwiczenia ortoptyczne – zakrywanie jednego oka na określony czas bądź ćwiczenia z wykorzystaniem rozmaitych przyrządów – często zabawek są najlepszymi sposobami. Oprócz tego, mały pacjent najczęściej nosi też okulary korekcyjne, dobrane specjalnie przez okulistę – ortoptyka. Pamiętajmy, że jeśli wymagana jest operacja zeza to nie może ona odbyć się później aniżeli po ukończeniu przez dziecko 10 roku życia. To właśnie dlatego u dorosłych operacji takich właściwie się nie wykonuje.
Innowacyjną techniką jest również laserowe usuwanie zeza i trzeba przyznać, że technika ta jest obecnie jedną z najbardziej skutecznych a przy tym bezpiecznych. Laser może być stosowany u wszystkich, bez względu na natężenie wady oraz wiek pacjenta. To sposób na szybkie odzyskanie sprawności wzroku. Co ważne, kwalifikację do laserowego niwelowania zeza musi przeprowadzić lekarz okulista we współpracy z ortoptykiem.
Ponieważ dzisiaj istnieje wiele niechirurgicznych metod leczenia zeza to coraz częściej odchodzi się od wykonywania operacji. Zabiegi wykonywane są teraz w pełnym komforcie dla pacjenta – ten nie musi nawet być hospitalizowany, nie jest konieczne specjalne przygotowanie do zabiegu ani rekonwalescencja. Rzadziej pojawiają się również powikłania.