jak leczyć zeza

Jak leczyć zeza?

Zez jest powszechnym zaburzeniem widzenia, które na szczęście daje się skutecznie wyleczyć. Istnieją dwa rodzaje tej dysfunkcji oczu to <strong>zez pierwotny</strong>, który bardzo często dziedziczymy bądź nabyty, na przykład na skutek urazu mechanicznego. Okazuje się, że nie zawsze leczenie zeza jest konieczne bowiem może on występować czasowo i samoistnie ulec zniwelowaniu. W większości przypadków, niezbędna jest jednak interwencja specjalistów.

Najłatwiej i najskuteczniej można zeza wyleczyć u małych dzieci. Takim pacjentom przydają się przede wszystkim ćwiczenia ortoptyczne (w tym zaklejanie czasowe jednego oczka) oraz okulary korekcyjne. U osób starszych nie jest to już takie proste a najczęściej zaleca się operacje zeza u dorosłych.

Diagnostyka tego rodzaju zaburzenia nie jest trudna bowiem zez jest widoczny. Wada może dotyczyć tylko jednego oka bądź pary oczu. Okazuje się, że zez powoduje duże dysfunkcje w odbiorze obrazu otoczenia natomiast nie jest to (jakby się mogło wydawać) podwójne widzenie. Faktem jest natomiast, iż osoby cierpiące z jego powodu widzą znacznie słabiej, w skrajnych przypadkach można mówić o niedowidzeniu a nawet trwałej ślepocie. Właśnie dlatego zeza nie można bagatelizować, należy go leczyć i to nie tylko z przyczyn estetycznych naszego wyglądu, ale przede wszystkim dla aspektów zdrowotnych.

Jeśli tylko zauważymy tzw. uciekające oczko u naszego dziecka, niezwłocznie powinniśmy udać się na konsultację okulistyczną. Dobrego okulistę można znaleźć poprzez wpisanie przykładowego hasła <strong>okulista warszawa</strong> warto czytać opinie innych pacjentów o praktyce lekarskiej wybranego specjalisty. U dzieci zeza leczy się nieinwazyjnie, w zaawansowanych stadiach choroby bezpiecznym laserem. Dorośli mają zaś mniejsze szanse na całkowite usunięcie wady bowiem jej zakres jest już znacznie szerszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *