prywatna połozna poznań

Podstawowe kobiece badania – gdzie wykonać ?

W Poznaniu można skorzystać z oferty specjalistycznego laboratorium Instytutu Mikroekologii (ul. Sielska 6, niedaleko pętli Górczyn – Grunwald), który specjalizuje się w diagnostyce mikrobioty pochwy – badania VagiStatus. Do placówki tej można zgłosić się z odpowiednio pobranym wymazem do badania albo umówić się na konsultację do położnej w Instytucie, podczas której zostanie pobrany materiał.  Aby zarejestrować się na wymaz z pochwy (Poznań) albo dowiedzieć się więcej, zadzwoń (61) 862 63 35.

Badanie mikrobioty pochwy VagiStatus pozwala w różnym zakresie ocenić obecność zarówno mikroorganizmów potencjalnie patogennych (bakterie, grzyby, wirusy, pierwotniaki), jak i ochronnych w pochwie.

 

Wymaz z pochwy – kiedy wykonać?

Wymaz z pochwy, podobnie jak pobranie krwi, pozwala na wykonanie różnych badań diagnostycznych i może być pobierany z różnych przyczyn:

 • diagnostyka infekcji pochwy,
 • diagnostyka infekcji układu moczowego,
 • poszukiwanie przyczyn objawów infekcji intymnych – pieczenie, swędzenie, ból, zaczerwienienie
 • w ramach profilaktyki – np. badanie cytologiczne – tutaj wymaz pobierany jest z kanału szyjki macicy,
 • jako przygotowanie do ciąży i/lub porodu,
 • ocena stanu mikrobioty pochwy, zarówno pod kątem obecności bakterii i grzybów potencjalnie patogennych, ale też aby sprawdzić stan mikrobioty ochronnej, zabezpieczającej przed różnymi infekcjami.

 

Wymaz z pochwy Poznań – jak pobrać?

Wymaz z pochwy powinna pobrać osoba wykwalifikowana, np. położna lub ginekolog, ponieważ w tym celu należy założyć jałowy wziernik i pobrać wymaz z tylnego sklepienia pochwy, a w przypadku niektórych badań – z kanału szyjki macicy. Takie pobranie zapewnia, że próbka materiału jest właściwie pobrana i nie jest zanieczyszczona mikroorganizmami zasiedlającymi powłoki skórne. Nie można więc zrobić tego samodzielnie. Odpowiednie pobranie wymazu z pochwy jest kluczowe, aby wynik badania był wiarygodny. Jeśli chcesz wykonać wymaz z pochwy w Poznaniu, możesz zgłosić się do wybranego ginekologa lub skorzystać z oferty Instytutu Mikroekologii, przy ul. Sielskiej 6. Wymaz z pochwy pobiera tutaj położna (Poznań) prywatnie. Wymaz z pochwy u kobiet menstruujących powinien być pobrany między 10 a 14 dniem cyklu. Przed pokwitaniem i po menopauzie wymaz można pobrać w dowolnym momencie.

 

Przeciwwskazania do pobrania wymazu z pochwy do badań mikrobioty pochwy VagiSatus:

 • Nie należy pobierać wymazu w czasie trwania krwawienia miesięcznego.
 • Przeciwwskazaniem do badania jest przyjmowanie antybiotyków i/lub leków przeciwgrzybiczych aktualnie lub w ostatnich 2 tygodniach przed badaniem, chyba że lekarz zaleci inaczej.

 

Wymaz z pochwy Poznań – jak przygotować się do pobrania?

Przygotowanie do pobrania wymazu do badania mikrobioty pochwy VagiStatus obejmuje 48h przed pobraniem. W tym czasie należy:

 • zrezygnować ze współżycia
 • zabiegi higieniczne ograniczyć do podmycia delikatnym płynem myjącym lub wodą
 • nie stosować irygacji dopochwowych
 • nie stosować żadnych leków dopochwowo (globulek, tabletek, czopków, maści) lub
 • maści zewnętrznych.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *