strabologia

Strabologia

Strabologia jest medyczną dziedziną, której istotą jest diagnozowanie i leczenie zeza, tym samym wchodzi w skład okulistyki.

Co ciekawe, lekarze specjalizujący się właśnie w tej gałęzi medycyny, zajmują się pacjentem kompleksowo: rozpoznają schorzenie, leczą oraz prowadzą profilaktykę kontrolną. To dzięki nim niwelowany może być zez obustronny oraz jednostronny a także wszelkie schorzenia, jakie powstają w jego wyniku. Tutaj wymienić można chociażby krótkowzroczność czy też oczopląs i podwójne widzenie.

Lekarze, którzy kształcili się a teraz pracują w nurcie strabologicznym przyjmują zarówno pacjentów dorosłych jak i dzieci chociaż warto zaznaczyć, że w przypadku obu grup pacjentów dobiera się różne techniki leczenia wad wzroku tego rodzaju. Wiadomo na przykład, że laserowe leczenie zeza jest dużo bardziej skuteczne u dzieci natomiast korekta tego zaburzenia widzenia operacyjnie stosowana jest jedynie u 15% malców.

Okulista, który zajmuje się strabologią, najczęściej ściśle współpracuje z ortoptyką. Ten z kolei zalecić możne między innymi wiele skutecznych ćwiczeń ortoptycznych, dzięki którym zez w początkowej fazie rozwoju może być całkowicie usunięty w sposób nieinwazyjny. Ćwiczenia ortoptyczne realizuje się zwykle w przypadku najmłodszych pacjentów, u których nie doszło jeszcze do zaawansowanej fazy wady.

W swojej codziennej pracy strabolog zajmuje się między innymi: badaniem widzenia przy wykorzystaniu na przykład testów stereoskopowych, pomiarami kąta zeza, badaniami wykluczającymi zeza pozornego, który nie wymaga leczenia, leczeniem niedowidzenia, podwójnego widzenia czy krótkowzroczności, doborem odpowiedniej metody leczniczej, doborem przyrządów korekcyjnych, tym szkieł okularowych i szkieł kontaktowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *