Czy pościel można prać w pralce? Jak robić to dobrze?

Właściwa pielęgnacja pościeli pozwala zachować jej właściwości na dłuższy czas. Dzięki niej pozbywamy się również wszelkich zabrudzeń oraz wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii. Żeby jednak to wszystko stało się możliwe, konieczny jest wybór właściwej metody. Czy pralka się do tego nadaje?

W sieci często można przeczytać pytania związane z możliwością użycia pralki podczas prania pościeli. Niektórzy twierdzą, że należy z niej zrezygnować, a najlepsze efekty zapewni mycie ręczne. Nie jest to jednak prawda. Obecnie pralki dysponują specjalnymi, antyalergicznymi programami prania, które nie tylko dokładnie czyszczą pościel, ale również chronią ją przed uszkodzeniem i zmechaceniem. Zanim jednak uruchomimy nasz sprzęt, warto sprawdzić kilka istotnych kwestii.

Zasady prania pościeli w pralce

Jak można się domyślić, absolutnie kluczową kwestią okaże się wybór właściwego programu prania, który dostosuje konkretne parametry sprzętu. Będzie to także odpowiedź na pytanie, w jakiej temperaturze prać pościel. Oczywiście wiele zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana. Poniżej prezentujemy optymalne ustawienia dla najpopularniejszych produktów dostępnych na rynku.

  • Pościel z satyny bawełnianej – trzeba y prać ją w temperaturze maksymalnie 40 stopni Celsjusza.
  • Pościel flanelowa – nie należy przekraczać wartości 40 stopni, w przeciwnym wypadku pościel może stracić swoją miękkość.
  • Pościel z kory – w jej przypadku temperaturę możemy podwyższyć. Nawet do 60 stopni Celsjusza.
  • Pościel z mikrowłókna – z tego materiału często powstają produkty 3D. Żeby ich nie uszkodzić, warto pozostać przy 40 stopniach Celsjusza.

Szczególną uwagę należy zachować podczas prania pościeli żakardowej i haftowanej. W przypadku tego typu kompletów najlepsze okażą się programy delikatne. Powyższe zalecenia są oczywiście wyłącznie orientacyjne. Przed wsadzeniem pościeli do pralki sprawdzić trzeba też informacje zawarte na metce.

Pranie pościeli – jaki proszek bądź płyn?

Poza wyborem najlepszego programu, należy zwrócić uwagę także na dobór środka czyszczącego. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy pierzemy pościel dla dzieci. 160×200, 200×200 i każdy inny wymiar. Trzeba pamiętać, że pościel ma bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego w sytuacji, gdy jest ona szczególnie wrażliwa, lepiej decydować się na produkty piorące pozbawione substancji drażniących. Na szczęście na rynku pełno jest płynów i proszków dostosowanych do skóry wrażliwej. Nie powinniśmy mieć więc problemów z ich znalezieniem.

Jak często prać pościel? Wiele zależy od naszych przyzwyczajeń, a także od tego, jakie spełnia ona funkcje. Czy znajduje się na łóżku tylko w nocy czy może przez cały dzień? W przypadku szczególnie intensywnego użytkowania zaleca się, aby pościel lądowała w pralce co najmniej raz na 2 tygodnie. W innych przypadkach może odbywać się to raz w miesiącu. Oczywiście z zastosowaniem wszystkich zasad, o których pisaliśmy powyżej. Dzięki temu pościel zawsze będzie czysta, przyjemna w dotyku i pachnąca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *