usg piersi warszawa

Czy rak piersi może być dziedziczony?

Niestety, jeśli ktoś w Twojej rodzinie borykał się z chorobą onkologiczną, to jest duże prawdopodobieństwo, że i Ty na nią zapadniesz. Nie jest to rzecz jasna pewniak i wiele zależy też od działań profilaktycznych oraz zapobiegawczych, ale ryzyko jest na pewno wyższe, niż u osób, u których w rodzinie na raka nie chorował nikt.

Wiele zależy od rodzaju nowotworu. Okazuje się, że nowotwór złośliwy może być najczęściej dziedziczony w przypadku raka piersi. To kobiety są zagrożone najbardziej. Specjaliści potwierdzają, że ryzyko dziedziczenia tej choroby to nawet 10%. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które w skrajnych przypadkach pozwalają wykryć niepożądane zmiany już na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu pacjentka ma o wiele lepsze rokowania i może cieszyć się całkowitym wyleczeniem.

Rak piersi jest do tego jedną z najczęstszych zmian onkologicznych. Jego leczenie nie cieszy się też zbytnio dobrą skutecznością. Każdego roku cierpi z jego powodu ponad 10 000 Polek, a połowa z nich umiera. Aby temu zapobiec, konieczne jest wdrożenie właściwej profilaktyki. Kobiety po 20 roku życia przynajmniej raz w roku powinny udać się na badanie ultrasonograficzne. Łatwo je znaleźć w sieci, wpisując hasło typu „usg piersi warszawa”. Warto wybierać profesjonalne gabinety, w których nie tylko pracują odpowiednio wykwalifikowani medycy, ale również działają sprzęty najlepszej jakości. Ma to znaczenie dla odczytu badania. Trzeba wiedzieć, że badanie USG pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany.

Co ważne, częściej niż raz w roku badanie tego rodzaju powinny realizować kobiety będące w grupie ryzyka. To między innymi te, które są obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi właśnie w wyniku dziedziczenia. Jeśli Twoja mama, babcia, siostra czy ciocia borykały się z rakiem piersi, to niestety jesteś w takiej grupie ryzyka. Takie pacjentki powinny pozostawać pod indywidualną opieką lekarską. To lekarz onkolog czy ginekolog będzie wtedy decydował o częstotliwości realizacji badań profilaktycznych. Ciekawostką jest przy tym fakt, że badanie usg jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Można je wykonywać z dużą częstotliwością bez żadnych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *