rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny przebieg i przygotowanie do badania

Rezonans magnetyczny jest badaniem które na chwilę obecną potrafi najdokładniej i w sposób najbezpieczniejszy zobrazować nasze ciało. Badanie to wykonywane jest w diagnostyce wielu chorób zarówno nowotworów jak i chorób neurologicznych dodatkowo może również bardzo dokładnie zobrazować efekt leczenia

Przebieg badania

Badanie rezonansem magnetycznym jest badaniem bardzo bezpiecznym i  nieinwazyjnym, stąd też nie wymaga ono wielu przygotowań. Nie ma żadnego znaczenia czy chcemy wykonać rezonans magnetyczny głowy czy rezonans magnetyczny jamy brzusznej do każdego badania należy przygotować się w taki sam sposób. Zaleca się aby pacjent u którego będzie wykonywane badanie przybył do pracowni na 15 minut przed umówionym zabiegiem. W tym czasie z pacjentem zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad mający na celu wykluczenie wszelkiego rodzaju przeciwwskazań które mogłyby ewentualnie wystąpić. W tym czasie konieczne będzie również wypełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz podpisanie zgody do przeprowadzenia zabiegu.

Sprawdź także: https://fachowiec.org.pl/rezonans-magnetyczny-z-kontrastem-czy-bez/

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że przygotowując się do badania rezonansem magnetycznym nie musimy być na czczo, jednak warto zwrócić uwagę aby na krótko przez zabiegiem Ne spożywać zbyt obfitego posiłku. M badanie należy przyjść w ubraniu nie posiadającym żadnych metalowych elementów jak guziki, zatrzaski czy zamki, a dodatkowo należy zdjąć wszystkie elementy biżuterii, które mogą spowodować zanieczyszczenie obrazu. Panie przed wykonaniem badania powinny również zmyć makijaż ponieważ często kosmetyki posiadają elementy metalu które również mogą zniekształcić obraz.

Przebieg badania

Badanie rezonansem magnetycznym trwa średnio od 20 do 60 minut jest to zależne od tego jaka część ciała podlega badaniu. Pacjent przez cały czas trwania badania musi leżeć w bezruchu ponieważ każde poruszenie się może mieć  wpływ na jakość uzyskanego obrazu a w konsekwencji również na stawianą przez lekarza diagnozę. [przebieg badania jest w pełni bezpieczny i nie zaburza w żaden sposób przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *