Bilans 4-latka

Bilans 4-latka nie jest obowiązkową wizytą w przychodni natomiast warto ją zrealizować. Jej celem jest sprawdzenie rozwoju dziecka w wielu aspektach. To kontrola stopnia rozwoju zarówno fizycznego, psychoruchowgo oraz społecznego malucha. Sprawdzana jest jego postawa, wymowa, umiejętności. Pamiętajmy, że od ostatniego bilansu minęły 2 lata więc dziecko zrobiło ogromne postępy, które warto zweryfikować u specjalistów.

Bilans czterolatka powinien być wykonywany u dzieci zdrowych, w okolicach daty jego czwartych urodzin – nie później niż 6 miesięcy po jubileuszowym przyjęciu. Wyniki tejże kontroli zapisane zostaną w książeczce zdrowia dziecka i porównane z bilansem 2-latka. Dzięki temu można wykryć ewentualne nieprawidłowości w jego rozwoju, zalecić odpowiednie leczenie czy metody korekty.

Oczywiście, tego rodzaju kontrola może odbyć się u specjalisty danej dziedziny medycznej dużo wcześniej. Każdy niepokojący objaw może być weryfikowany w przychodni. Na taki zwraca też wyszkolona kadra zatrudniona przez przedszkola w Warszawie (zobacz) czy innym mieście. Co ważne, to właśnie opiekunki w placówkach tego rodzaju spędzają ogrom czasu z naszym dzieckiem każdego dnia i mogą obiektywnie ocenić jego rozwój.

Sensoryczne zabawki

Podsumowując, podczas wizyty w przychodni w celu realizacji bilansu 4-latka sprawdza się między innymi: chodzenie i bieganie dziecka, jego postawę, wyklucza koślawość kolan i stóp, dziecko jest ważone i mierzone a wyniki zostają nanoszone na siatkę centylową, sprawdza się mowę dziecka, wzrok, ciśnienie krwi oraz kalendarz szczepień. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz wystawia skierowanie do specjalisty od danego rodzaju zaburzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *