Leczenie ortoptyczne to doskonały sposób na wspomaganie terapii usprawniającej narząd wzroku. Nie możemy tu mówić o alternatywie dla operacji chirurgicznych czy kuracji okularami korekcyjnymi (bądź soczewkami) natomiast z całą pewnością ćwiczenia ortoptyczne idealnie je dopełniają, dzięki czemu udaje się otrzymać optymalne rezultaty.
Same ćwiczenia zalecone przez ortoptyka nie zwalczą całkowicie zaawansowanej wady wzroku, nie sprawią, że zez całkowicie zaniknie. Co więcej, terapia trwa najczęściej wiele miesięcy jednak medycy zachwalają je przede wszystkim dlatego, iż są metodami w całości naturalnymi, bezpiecznymi dla pacjenta i jeśli tylko zostaną odpowiednio dobrane, na pewno będą wpływać korzystnie na narząd wzroku.
Leczenie ortoptyczne ma wpływać na koordynację całego procesu widzenia. To pozytywna ingerencja w percepcję oczną, ale też interpretację mózgową obrazu czy też ruch mięśni gałek ocznych. Ćwiczenie tego rodzaju mogą być też wykorzystywane jako samodzielna terapia w przypadku niewielkich wad wzroku. Mowa tu na przykład o początkowej fazie zeza czy też wadach o niewielkim kącie zeza.
Ćwiczenia ortoptyczne mogą być z powodzeniem stosowane u dorosłych jak i u dzieci jednak to właśnie u najmłodszych pacjentów zauważa się najlepsze efekty prowadzenia tejże metody terapeutycznej. Nierzadko terapia odbywa się z wykorzystaniem przyrządów, które na co dzień mogą być doskonałą zabawką, dziecko nie odczuwa więc „ciężaru” leczenia. Przykładem mogą być kolorowe nakładki na kredki, które mają wpływać na poprawę ostrości widzenia czy tiki-taki, które działa korzystnie na koordynacje ruchu gałek ocznych. Podstawowym ćwiczeniem ortoptycznym w przypadku zeza jest również zakrywanie jednego oka na pewien czas.
Pamiętajmy, że terapię ortoptyczną możne zalecić tylko wyszkolony okulista bądź ortoptysta. Ćwiczenia ortoptyczne, których celem jest niwelowanie wad narządu wzroku są zawsze dobierane w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę rodzaj zaburzenia widzenia oraz jego natężenie. Pacjent powinien zresztą pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty, który będzie nadzorował jego pracę i efekty kuracji oraz w razie potrzeby modyfikował zalecenia. Wszystko po to, by wadę wzroku jak najszybciej i najskuteczniej zwalczyć.