Osoby zdrowe, które ukończyły już 30 lat, powinny wykonywać profilaktyczne badania wzroku średnio co 4 lata, te po 40-tce co 2 lata zaś po 50-tym roku życia nawet co 1 rok. Oczywiście, znacznie częściej do okulisty muszą wybierać się osoby, u których występuje większe ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia chociażby w wyniku uwarunkowań genetycznych. Wzrok musi być też regularnie badany u pacjentów, u których już rozpoznano jakiekolwiek wady okulistyczne.
Do najczęściej występujących chorób, jakie można łatwo zdiagnozować poprzez badanie oct, pomiar ciśnienia dna oka, badanie z wykorzystaniem tablicy czy podstawowe badanie komputerowe zalicza się dzisiaj: jaskrę, zaćmę, niedowidzenie, krótkowzroczność, podwójne widzenie oraz zeza. Diagnozą oraz leczeniem występujących wad zajmują się wyspecjalizowani okuliści, których odszukać można chociażby w internecie, wpisując w wyszukiwarkę na przykład „okulista warszawa”.
Pamiętajmy, że niektóre z badań okulistycznych są wskazane w obliczu innego rodzaju chorób. Do schorzeń, które wywołują różnego rodzaju skutki uboczne zaliczyć można na przykład zaburzenia tarczycowe. To właśnie w ich obliczu mężczyźni bardzo często poszukują w sieci informacji dotyczących ginekomastia zabieg, ale również „orbitopatia tarczycowa”. To drugie powikłanie chorób tarczycy dotyczy właśnie narządu wzroku w wyniku nadczynności tarczycy pojawia się tzw. wytrzeszcz oczu.
Istnieją również takie schorzenia, które nie wymagają żadnych wstępnych badań, by można było je rozpoznać. Do takich zalicza się zdecydowanie zeza, którego widać poprzez mało estetyczne, tzw. uciekanie gałek ocznych do środka bądź na zewnątrz kącików narządu wzroku. Warto przy tym dodać, że leczenie zeza jest możliwe natomiast dużo lepszą skuteczność zabiegów laserowych czy ćwiczeń ortoptycznych odnotowuje się zdecydowanie częściej u dzieci.